Kooliraamatukogu – kui alustad nullist…

By | 6.09.2012

On veel mitmeid koole, kus raamatukogutarkvara ei kasutata vÔi kasutatav tarkvara ei vasta tÀnapÀeva nÔuetele ja/vÔi standarditele.
Antud postitust ajendas mind kirjutama seik, kus RIKS programmiga liituv kool ei ole siiani raamatukogutarkvara kasutanud.

PĂ€ris nii lihtne see ei ole, et vĂ”tame kasutusele programmi ja hakkama kohe tööle…
JÀrgnevad soovitused on eelkÔige koolidele, kus tarkvara ei kasutata ja eeldatavalt vÔetakse kasutusele RIKS.

1) Vöötkoodikleebised
Vöötkoodid on tĂ€napĂ€eva raamatukogus nagu inimestel isikukoodid – iga eksemplar saab oma numbri ja kleebise vöötkoodi nĂ€ol.

2) Mida vöötkood annab?
Vöötkoodiga on vĂ”imalik ĂŒheselt tuvasta kindel eksemplar. Kiirendab OLULISELT inventuuri ja laenutusprotsessi. Aitab tuvastada laenutajat, kui lugeja on eksemplari laokile jĂ€tnud.

3) Milliseid vöötkoode kasutada
RIKS programmiga on vÔimalik kasutada valmiskleebiseid vÔi need ise tavalise printeriga printida.

3.1) Valmiskleebised
Valmiskleebiseid on vĂ”imalik tellida erinevatelt firmadelt. Oma praktikas tean kahte firmat, kus kooliraamatukogud neid enamasti tellinud on.ID-Balti ja Etiketikeskus. Valmiskleebised koosnevad ĂŒldiselt kooli nimetusest ja vöötkoodist endast. Valmiskleebiste eeliseks on pikem vastupidavus, kuna need on enamasti lamineeritud. Puuduseks lisainformatsiooni puudumine kleebisel ja tööd saab alustada alles siis, kui kleebised on reaalselt kĂ€es.

3.2) Ise prinditud kleebised
Kleebiseid on vÔimalik printida tavalise laserprinteriga spetsiaalsele kleebispaberile vÔi etiketipaberile.
RIKS toetab mitmeid erinevaid kleebise formaate ja vajadusel saab kiiresti puuduva formaadi lisada. Olenevalt kleebise formaadist vĂ”ib sellel olla ainult kooli nimetus ja vöötkood vĂ”i lisaks ka tĂ€iendavad andmed nagu pealkiri, autor, kirjastaja, liigi- vĂ”i muu tĂ€his. Deltmar OÜ poolt pakutav kleebispaber on spetsiaalselt raamatukogudele mĂ”eldud ja sisaldab lisaks pĂ”hikleebisele ka raamatu seljakleebist, kuhu prinditakse kohaviit ja autori tĂ€his. Printimise eeliseks on see, et eksemplarid saab programmi sisestada ja kleebised printida hiljem. Puuduseks kiirem kulumine, kuna kleebised ei ole lamineeritud ja need tuleks tĂ€iendavalt raamatukilega ĂŒle kleepida.

4) Vöötkoodilugejad ehk skannerid
Vöötkoodilugeja ei ole kohustuslik, kuid kiirendab jĂ€llegi OLULISELT töö kulgu. NĂ€iteks, valmiskleebiste kasutamisel tuleb eksemplari lisamisel sisestada kleebisel olev kood – seda on palju hĂ”lpsam teha vöötkoodilugejaga, kui toksida pikk kood kĂ€sitsi. Samuti kiirendab vöötkoodilugeja laenutusprotsessi, kui kasutusel on lugejapiletid ja eksemplaride vöötkoodid.

4.1 Millist vöötkoodilugejat osta?
Vöötkoodilugejaid ostetakse enamasti samadelt pakkujatelt, ID-Balti ja Etiketikeskus. TĂ€napĂ€eval mĂŒĂŒvad neid enamus bĂŒrootarvete- ja arvutikauplused, kuid siin ei maksa minna odava hinna Ă”nge! MĂŒĂŒakse nö. odavaid vöötkoodilugejaid, mis tuleb koodi lugemisel asetada vahetult vastu koodi ja neid ei saa asetada statiivile. Korralik vöötkoodilugeja suudab edukalt lugeda koode vĂ€hemalt 20cm kauguselt ja kaugemalt, ning vĂ”imaldama autonoomset reĆŸiimi. Autonoomne reĆŸiim vĂ”imaldab lugeri asetamist statiivile ja koodi lugemiseks ei pea vajutama fĂŒĂŒsilist nuppu, vaid piisab koodi asetamisest vöötkoodilugeja alla.

5) Lugejapiletid ehk lugejakaardid
JÀllegi ei ole need kohustuslikud, kuid nende kasutamine kiirendab raamatukogu tööd, seda muidugi eeldusel, et lugejapilet on mingil moel elektrooniliselt loetav!
RIKS toetab enamusi kasutatavaid lugejakaarte – vöötkoodiga, ID-kaart, RFID jne. Millised kaardid kool kasutusele vĂ”tab, kui ĂŒldse, sĂ”ltub puhtalt kooli juhatuse otsusest ja loomulikult rahakotist.

Eelmainitud viis punkti tasuks kaalutletult lÀbi mÔelda enne meie tarkvara kasutusele vÔtmist.
KĂŒsimuste korral vĂ”tke julgesti ĂŒhendust! 😉

Lisa kommentaar