Kooliraamatukogu – kui alustad nullist…

By | 6.09.2012

On veel mitmeid koole, kus raamatukogutarkvara ei kasutata või kasutatav tarkvara ei vasta tänapäeva nõuetele ja/või standarditele.
Antud postitust ajendas mind kirjutama seik, kus RIKS programmiga liituv kool ei ole siiani raamatukogutarkvara kasutanud.

Päris nii lihtne see ei ole, et võtame kasutusele programmi ja hakkama kohe tööle…
Järgnevad soovitused on eelkõige koolidele, kus tarkvara ei kasutata ja eeldatavalt võetakse kasutusele RIKS.

1) Vöötkoodikleebised
Vöötkoodid on tänapäeva raamatukogus nagu inimestel isikukoodid – iga eksemplar saab oma numbri ja kleebise vöötkoodi näol.

2) Mida vöötkood annab?
Vöötkoodiga on võimalik üheselt tuvasta kindel eksemplar. Kiirendab OLULISELT inventuuri ja laenutusprotsessi. Aitab tuvastada laenutajat, kui lugeja on eksemplari laokile jätnud.

3) Milliseid vöötkoode kasutada
RIKS programmiga on võimalik kasutada valmiskleebiseid või need ise tavalise printeriga printida.

3.1) Valmiskleebised
Valmiskleebiseid on võimalik tellida erinevatelt firmadelt. Oma praktikas tean kahte firmat, kus kooliraamatukogud neid enamasti tellinud on.ID-Balti ja Etiketikeskus. Valmiskleebised koosnevad üldiselt kooli nimetusest ja vöötkoodist endast. Valmiskleebiste eeliseks on pikem vastupidavus, kuna need on enamasti lamineeritud. Puuduseks lisainformatsiooni puudumine kleebisel ja tööd saab alustada alles siis, kui kleebised on reaalselt käes.

3.2) Ise prinditud kleebised
Kleebiseid on võimalik printida tavalise laserprinteriga spetsiaalsele kleebispaberile või etiketipaberile.
RIKS toetab mitmeid erinevaid kleebise formaate ja vajadusel saab kiiresti puuduva formaadi lisada. Olenevalt kleebise formaadist võib sellel olla ainult kooli nimetus ja vöötkood või lisaks ka täiendavad andmed nagu pealkiri, autor, kirjastaja, liigi- või muu tähis. Deltmar OÜ poolt pakutav kleebispaber on spetsiaalselt raamatukogudele mõeldud ja sisaldab lisaks põhikleebisele ka raamatu seljakleebist, kuhu prinditakse kohaviit ja autori tähis. Printimise eeliseks on see, et eksemplarid saab programmi sisestada ja kleebised printida hiljem. Puuduseks kiirem kulumine, kuna kleebised ei ole lamineeritud ja need tuleks täiendavalt raamatukilega üle kleepida.

4) Vöötkoodilugejad ehk skannerid
Vöötkoodilugeja ei ole kohustuslik, kuid kiirendab jällegi OLULISELT töö kulgu. Näiteks, valmiskleebiste kasutamisel tuleb eksemplari lisamisel sisestada kleebisel olev kood – seda on palju hõlpsam teha vöötkoodilugejaga, kui toksida pikk kood käsitsi. Samuti kiirendab vöötkoodilugeja laenutusprotsessi, kui kasutusel on lugejapiletid ja eksemplaride vöötkoodid.

4.1 Millist vöötkoodilugejat osta?
Vöötkoodilugejaid ostetakse enamasti samadelt pakkujatelt, ID-Balti ja Etiketikeskus. Tänapäeval müüvad neid enamus bürootarvete- ja arvutikauplused, kuid siin ei maksa minna odava hinna õnge! Müüakse nö. odavaid vöötkoodilugejaid, mis tuleb koodi lugemisel asetada vahetult vastu koodi ja neid ei saa asetada statiivile. Korralik vöötkoodilugeja suudab edukalt lugeda koode vähemalt 20cm kauguselt ja kaugemalt, ning võimaldama autonoomset režiimi. Autonoomne režiim võimaldab lugeri asetamist statiivile ja koodi lugemiseks ei pea vajutama füüsilist nuppu, vaid piisab koodi asetamisest vöötkoodilugeja alla.

5) Lugejapiletid ehk lugejakaardid
Jällegi ei ole need kohustuslikud, kuid nende kasutamine kiirendab raamatukogu tööd, seda muidugi eeldusel, et lugejapilet on mingil moel elektrooniliselt loetav!
RIKS toetab enamusi kasutatavaid lugejakaarte – vöötkoodiga, ID-kaart, RFID jne. Millised kaardid kool kasutusele võtab, kui üldse, sõltub puhtalt kooli juhatuse otsusest ja loomulikult rahakotist.

Eelmainitud viis punkti tasuks kaalutletult läbi mõelda enne meie tarkvara kasutusele võtmist.
Küsimuste korral võtke julgesti ühendust! 😉

Lisa kommentaar