Olulised uuendused lugejahalduses

By | 24.06.2009

Kuna mitu raamatukogu on viimasel ajal suurendanud viiviste summat, tuli lugejahalduses totaalselt ümber teha viiviste arvutamine. Põhjuseks eelkõige juriidiline korrektsus. Nimelt, kui võlgnevuse perioodi jooksul on raamatukogu muutnud viivise summat, tuleb viivist arvutada vastavalt sellele erinevate summadega. Ehk – summa muutmise päevani ühe hinnaga ja alates muutmise päevast uue hinnaga. Siiani arvutas RIKS alati hetke hinnaga, mis oli kogu seadetes määratud.

Peale viimast versiooniuuendust leiad menüüst Haldus – Viivised – Viiviste summad, dialoogi, mille abil saab määrata erinevad kuupäevad ja summad, millest alates sisestatud hind kehtib.
Näiteks: 01.01.2000 – 0,50. 01.07.2009 – 0,75. jne. Esimeseks reaks määras RIKS kõikidele kogudele viimase viivise hinna kuupäevaga 01.01.2000. Kõik kogud, kus viimasel ajal on viivise summa muutunud, tuleb lisada uus rida vastavate väärtustega! Lisaks on muutunud riiklike pühade ja muude päevade arvestamine, millal raamatukogu on seultud. Nüüdest on võimalik määrata korduvad ja ühekordsed pühad. Näiteks igaastaste riiklike pühade puhul, millel on kindel kuupäev, tuleb sisestada ainult päev ja kuu, aasta jäetakse tühjaks. Sanitaarpäevad ja muu selline, mis ei ole korduv, seal tuleb sisestada ka aasta number.

 Vajalik on see kõik selleks, et RIKS oskaks viiviste arvutamisel maha arvata päevad, millal raamatukogu oli/on suletud ja nende päevade eest lugejale viivist ei arvestata!

Mida veel RIKS lugeja viivise arvutamisel arvestab;

Kogu seadetes on võimalik määrata seade – Viivis ainult täiskasvanutele.
Kui antud “linnuke” on peal, määrtakse viivis ainult lugejatele, kes on 16 või vanemad.

Lisaks saab lugejaandmetes määrata – Ei määrata viivist.
Kui see on valitud siis antud lugejale viivist ei määrata üldse.

Kuidas ma tean kogu võlglaste täpset viiviste summat?

Kuna viivise arvutamine on tihedalt seotud lugejaga, arvutab üld aruannetes RIKS viiviste hetkeseisu üldise tariifi alusel, jättes välja eelpool mainitud eriseaded (täiskasvanud jne.)

Kui soovid täpselt teada, kui suur on kogunenud viiviste hetkesumma, vali menüüst Sirvimine – Võlglased. Klõpsa nupul Arvuta hetke viivised. RIKS arvutab kõikide lugejate hetke viivised ja võtab need summad kokku, arvestades kõiki eelmainitud piiranguid ja seadeid.

Lisa kommentaar